| Վարկի տարեկան անվանական տոկոսադրույք | 18%-22% |
| Տոկոսագումարների հաշվարկման կարգը | Տարեկան անվանական տոկոսադրույքով՝ վարկի փաստացի մնացորդի դիմաց |
| Վարկի տրամադրման եղանակ | Անկանխիկ |
| Վարկի մարման եղանակ | Ամսական, հաճախորդի ընտրությամբ՝ անուիտետային եղանակով* կամ դիֆերենցված** |
| Վարկառուի այլ ծախսեր | Գրավի գնահատման, վերագնահատման, նոտարական, պետական գրացման և ձևակերպման, ապահովագրական և դրանց հետ կապված ծախսեր*** |
| Վարկի ապահովվածություն | Ձեռք բերվող (մինչև 10/տաս/ տարվա արտադրության) ավտոմեքենա, երաշխիք, երաշխավորություն, ինչպես նաև ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքով նախատեսված այլ եղանակներ |
| Վարկ/Գրավ առավելագույն հարաբերակցություն | Գրավի շուկայական արժեքի 70% |
| Վարկի վաղաժամկետ մարման տույժ |
|
| Վարկի տրամադրման որոշման կայացում և հաճախորդին տեղեկացում | Կազմակերպոթյան կողմից պահանջված բոլոր փաստաթղթերը ներկայացնելուց հետո որոշման կայացումը տևում է առավելագույնը 3 աշխատանքային օր, հաճախորդը տեղեկացվում է մեկօրյա ժամկետում |
| Վարկի տրամադրման ժամկետ | Վարկը տրամադրվում է 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում՝ համապատասխան պետական մարմիններից գրավի գրանցման իրավունքի վկայականը ստանալուն պես |
| Հաստատաված վարկային հայտի վավերականության ժամկետ | Առավելագույնը 5 աշխատանքային օր |
| Վարկի ձևակերպման վայր | «Գլաձոր ՈւՎԿ» ՓԲԸ գլխամասային գրասենյակ, հասցե՝ ք. Երևան, Չարենցի փողոց 1բ N 42 |
| Ժամկետանց վարկի գումարի գծով հաշվարկվող տույժ | Անվանական տոկոսադրույքի հաշվարկումը չի դադարում և, միաժամանակ, ժամկետանց վարկի մնացորդի նկատմամբ գանձվում է տույժ՝ օրական 0.06% |
| Ժամկետանց տոկոսագումարի գծով հաշվարկվող տույժ | Ժամկետանց տոկոսագումարի նկատմամբ գանձվում է տույժ՝ օրական 0.07% |
| Վարկ տրամադրելու դրական որոշման գործոններ |
| Վարկային հայտը մերժելու գործոններ |
| Վարկի վճարման եղանակներ | Կանխիկ եղանակով` անմիջապես «Գլաձոր ՈւՎԿ» ՓԲԸ դրամարկղում (հասցե՝ ք. Երևան, Չարենցի փողոց 1բ N 42), Անկանխիկ եղանակով՝ 1․ «Արդշինբանկ» ԲԲԸ հաշիվներ – ՀՀ դրամ 2474602514470000, ԱՄՆ դոլար 2474602514470010, 2․ «ԱյԴի բանկ» ՓԲԸ հաշիվներ – ՀՀ դրամ 11817068806300, ԱՄՆ դոլար 11817068806301, 3․ «Արցախբանկ» ՓԲԸ հաշիվներ – ՀՀ դրամ 22325000913900, ԱՄՆ դոլար 22325000913902 4․ «Ամիօբանկ» ՓԲԸ հաշիվներ – ՀՀ դրամ 11500583623036, ԱՄՆ դոլար 11500993230832 5․ Telcell տերմինալների և Telcell Wallet էլ. դրամապանակի միջոցով` ընտրելով վարկային կազմակերպությունների ցանկից «Գլաձոր ՈւՎԿ» ՓԲԸ-ն և մուտքագրելով Ձեր վարկային պայմանագրի առաջին էջում նշված վարկային կոդը։ |
| Լրացուցիչ ծառայություններ |
| Քաղվածքների տրամադրման պայմաններ | |
| «Գլաձոր ՈւՎԿ» ՓԲԸ-ն յուրաքանչյուր ամսվա 16-ին անվճար էլեկտրոնային կապի միջոցով (e-mail) սպառողներին է ներկայացնում կրեդիտավորման պայմանագրից բխող սպառողի պարտավորությունների և դրանց առաջացման հիմքերի ու մարումների վերաբերյալ գրավոր տեղեկատվություն՝ ՀՀ ԿԲ Կանոնակարգ 8/05-ի պայմաններին համապատասխան: Քաղվածքները և նրանց կրկնօրինակները սպառողների պահանջով տրամադրվում են անվճար։ |
| ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ | |
| ՏԵՂԵԿԱՑՆՈՒՄ ԵՆՔ, ՈՐ ԱՅՍ ՎԱՐԿԱՏԵՍԱԿՆ ՈՒՆԻ ԲԱՐՁՐ ՏԱՐԵԿԱՆ ՓԱՍՏԱՑԻ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔ: ՈՒՍՏԻ, ՆԱԽԱՊԵՍ ԴԻՏԱՐԿԵՔ ՇՈՒԿԱՅՈՒՄ ԱՌԿԱ ՆՄԱՆԱՏԻՊ ԱՅԼ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԵՎ ԳՆԱՀԱՏԵՔ ՎԱՐԿԸ ՄԱՐԵԼՈՒ ՁԵՐ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ։ | |
| ՎԱՐԿԻ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ ՀԱՇՎԱՐԿՎՈՒՄ ԵՆ ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ, ԻՍԿ ՏԱՐԵԿԱՆ ՓԱՍՏԱՑԻ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԸ ՑՈՒՅՑ Է ՏԱԼԻՍ, ԹԵ ՈՐՔԱՆ ԿԱՐԺԵՆԱ ՎԱՐԿԸ ՁԵԶ ՀԱՄԱՐ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ ԵՎ ԱՅԼ ՎՃԱՐՆԵՐԸ ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ԺԱՄԿԵՏՆԵՐՈՒՄ ԵՎ ՉԱՓԵՐՈՎ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԴԵՊՔՈՒՄ: ՏԱՐԵԿԱՆ ՓԱՍՏԱՑԻ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԻ ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ԿԱՐԳԸ ԿԱՐՈՂ ԵՔ ԳՏՆԵԼ «ԳԼԱՁՈՐ ՈւՎԿ» ՓԲԸ ԿԱՅՔԻ «ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԱԿՏԵՐ» ԲԱԺՆԻ «ՍՊԱՌՈՂԱԿԱՆ ԿՐԵԴԻՏԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ։ | |
| «ՁԵՐ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՏԵՂԵԿԱՏՈՒՆ» ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԱՌԱՋԱՐԿՎՈՂ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՈՐՈՆՄԱՆ, ՀԱՄԵՄԱՏՄԱՆ ԵՎ ՁԵԶ ՀԱՄԱՐ ԱՄԵՆԱԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏ ՏԱՐԲԵՐԱԿԻ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԵՇՏԱՑՆՈՂ ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳ Է www.fininfo.am։ | |
| ՁԵՐ ԳՈՒՅՔԸ ԿԱՐՈՂ Է ԲՌՆԱԳԱՆՁՎԵԼ, ԵԹԵ ԴՈՒՔ ԺԱՄԱՆԱԿԻՆ ՉԿԱՏԱՐԵՔ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԻ ԵՎ ՎԱՐԿԻ ԳՈՒՄԱՐԻ ՄԱՐՈՒՄՆԵՐԸ: ՁԵՐ ԿՈՂՄԻՑ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԻ ԵՎ ՎԱՐԿԻ ԳՈՒՄԱՐԻ ՄԱՐՈՒՄՆԵՐԸ ԺԱՄԿԵՏԻՆ ՉՎՃԱՐԵԼՈՒ ԴԵՊՔՈՒՄ ՁԵՐ ՄԱՍԻՆ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԳՐԱՆՑՎԻ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՌԵԳԻՍՏՐՈՒՄ: | |
| ԳՐԱՎԻ ԱՌԱՐԿԱՅԻ ԻՐԱՑՈՒՄԻՑ ՍՏԱՑՎԱԾ ԳՈՒՄԱՐԸ ՎԱՐԿԱՌՈՒԻ ՊԱՐՏՔԸ ՉԾԱԾԿԵԼՈՒ ԴԵՊՔՈՒՄ ՄՆԱՑԱԾ ԳՈՒՄԱՐԸ ԿԱՐՈՂ Է ՄԱՐՎԵԼ ՎԱՐԿԱՌՈՒԻ ԱՅԼ ԳՈՒՅՔԻ ԲՌՆԱԳԱՆՁՄԱՆ և ԻՐԱՑՄԱՆ ՀԱՇՎԻՆ։ | |
| ՁԵՐ ԿՈՂՄԻՑ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՉԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԿԱՄ ԹԵՐԻ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԴԵՊՔՈՒՄ ՎԱՐԿԱՏՈՒՆ ՄԻՆՉԵՎ 3 ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՕՐՎԱ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ ԱՅԴ ՏՎՅԱԼՆԵՐԸ ՈՒՂԱՐԿՈՒՄ Է ՎԱՐԿԱՅԻՆ ԲՅՈՒՐՈ, ՈՐՏԵՂ ՁԵՎԱՎՈՐՎՈՒՄ Է ՁԵՐ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆԸ: ԴՈՒՔ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՈՒՆԵՔ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ԲՅՈՒՐՈՅԻՑ ՏԱՐԵԿԱՆ ՄԵԿ ԱՆԳԱՄ ԱՆՎՃԱՐ ՁԵՌՔ ԲԵՐԵԼ ՁԵՐ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆԸ: ՎԱՏ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԱՐՈՂ Է ԽՈՉԸՆԴՈՏԵԼ ՁԵԶ` ԱՊԱԳԱՅՈՒՄ ՎԱՐԿ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ԺԱՄԱՆԱԿ: | |
| ԴՈՒՔ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՈՒՆԵՔ ՀԱՂՈՐԴԱԿՑՎԵԼ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ ՁԵՐ ՆԱԽԸՆՏՐԱԾ ԵՂԱՆԱԿՈՎ ՝ ՓՈՍՏԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ՄԻՋՈՑՈՎ ԿԱՄ ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ԵՂԱՆԱԿՈՎ: ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ԵՂԱՆԱԿՈՎ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՍՏԱՑՈՒՄԸ ԱՄԵՆԱՀԱՐՄԱՐԱՎԵՏՆ Է : ԱՅՆ ՀԱՍԱՆԵԼԻ Է 24/7 ՌԵԺԻՄՈՎ, ԶԵՐԾ Է ԹՂԹԱՅԻՆ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ԿՈՐՍՏԻ ՌԻՍԿԵՐԻՑ ԵՎ ԱՊԱՀՈՎՈՒՄ Է ԳԱՂՏՆԻՈՒԹՅՈՒՆ։ | |
| ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆԸ «ՓՈՂԵՐԻ ԼՎԱՑՄԱՆ ԵՎ ԱՀԱԲԵԿՉՈՒԹՅԱՆ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԴԵՄ ՊԱՅՔԱՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀՀ ՕՐԵՆՔՈՎ ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ՀԱՃԱԽՈՐԴԻ ՊԱՏՇԱՃ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅԱՆ ՆՊԱՏԱԿՈՎ ԿԱՐՈՂ Է ՍՊԱՌՈՂԻՑ «ՃԱՆԱՉԻՐ ՔՈ ՀԱՃԱԽՈՐԴԻՆ» («KNOW YOUR CUSTOMER») ՍԿԶԲՈՒՆՔԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ ՊԱՀԱՆՋԵԼ ԼՐԱՑՈՒՑԻՉ ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐ ԿԱՄ ԱՅԼ ՏԵՂԵԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ, ԻՆՉՊԵՍ ՆԱԵՎ ԲԱՆԱՎՈՐ ՀԱՂՈՐԴԱԿՑՄԱՆ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՑԻՉ ՀԱՐՑԵՐ ՏԱԼ ՍՊԱՌՈՂԻՆ (ՆՄԱՆ ՊԱՀԱՆՋԻ ԱՌԿԱՅՈՒԹՅԱՆ ԴԵՊՔՈՒՄ)։ | |
| ՎԱՐԿ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ԴԻՄԵԼԻՍ ՄԻՆՉԵՎ 15 ՄԻԼԻՈՆ ՀՀ ԴՐԱՄ ՎԱՐԿԵՐԻ ԴԵՊՔՈՒՄ ՁԵԶ ԿՏՐԱՄԱԴՐԻ ՍՊԱՌՈՂԱԿԱՆ ՎԱՐԿԻ ԷԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐԻ ԱՆՀԱՏԱԿԱՆ ԹԵՐԹԻԿ, ՈՐՈՒՄ ԿՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵՆ ՁԵԶ ՏՐԱՄԱԴՐՎԵԼԻՔ ՎԱՐԿԻ ԱՆՀԱՏԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐԸ։ | |
| ՎԱՐԿԱՏՈՒՆ ՊԱՐՏԱՎՈՐ Է ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ ԿՆՔԵԼՈՒՑ ԱՌԱՋ ՏԵՂԵԿԱՑՆԵԼ, ՈՐ, ԵԹԵ ՎԱՐԿԱՌՈՒՆ ՉԿԱՏԱՐԻ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ, ԱՊԱ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՆ Է ՎՃԱՐԵԼՈՒ ԻՐ ՓՈԽԱՐԵՆ, ՎԱՏԱՆԱԼՈՒ Է ԵՐԱՇԽԱՎՈՐԻ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ՎԵՐՋԻՆՍ ԶՐԿՎԵԼՈՒ Է ԻՐ ԳՈՒՅՔԻՑ, ՏՐԱՄԱԴՐԵԼ ՎԱՐԿԱՅԻՆ, ԵՐԱՇԽԱՎՈՒԹՅԱՆ ՊԱՅՄԱՆԳՐԵՐԻ և ՄԱՐՄԱՆ ԳՐԱՖԻԿԻ ՕՐԻՆԱԿ, ՀԱՂՈՐԴԱԿՑՈՒՄԸ ԻՐԱԿԱՆԱՑՆԵԼ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ԸՆՏՐՎԱԾ ԵՂԱՆԱԿՈՎ, 7 ՕՐ ԱՌԱՋ ԾԱՆՈՒՑԵԼ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԻ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐԻ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ, ԱՌՆՎԱԶՆ 1 ՕՐ ԱՌԱՋ ՀԻՇԵՑՆԵԼ ԱՌԿԱ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ, ՎԱՐԿԻ ՄԱՐՄԱՆ ՈՒՇԱՑՄԱՆ ԴԵՊՔՈՒՄ՝ ԱՄԵՆԱՈՒՇԸ ՄԵԿ ՕՐ ՀԵՏՈ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐԻՆ ՏԵՂԵԿԱՑՆԵԼ ԱՅԴ ՄԱՍԻՆ։ | |
| ՍՊԱՌՈՂՆ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ ՈՒՆԻ (ՄԻՆՉԵՎ 10 ՄԻԼԻՈՆ ՀՀ ԴՐԱՄ ԿԱՄ ԴՐԱՆ ՀԱՄԱՐԺԵՔ ԱՄՆ ԴՈԼԱՐ ՎԱՐԿԵՐԻ ԴԵՊՔՈՒՄ) ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԻՑ ԲԽՈՂ ԲՈՂՈՔ-ՊԱՀԱՆՋՆԵՐԸ «ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ՀԱՇՏԱՐԱՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀՀ ՕՐԵՆՔԻ ՀԱՄԱՁԱՅՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՆԵԼՈՒ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ՀԱՇՏԱՐԱՐԻՆ, ՈՐԻ ԻՆՏԵՐՆԵՏԱՅԻՆ ԿԱՅՔՆ Է www.fsm.am: ԸՆԴ ՈՐՈՒՄ, ՎԱՐԿԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿՆՔԵԼ Է ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ՀԱՇՏԱՐԱՐԻ ՈՐՈՇՈՒՄՆԵՐԸ ՎԻՃԱՐԿԵԼՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻՑ ՀՐԱԺԱՐՎԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳԻՐ։ | |
| ՀԱՃԱԽՈՐԴՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՈՒՆԻ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐՈՎ ՆԱԽԱՏԵՍՎԱԾ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԺԱՄԿԵՏԻՑ ՇՈՒՏ ԿԱՏԱՐԵԼ՝ ԱՆԿԱԽ ԱՅՆ ՀԱՆԳԱՄԱՆՔԻՑ, ԹԵ ՆՄԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐՈՎ ՆԱԽԱՏԵՍՎԱԾ Է, ԹԵ ՈՉ: ՄԻՆՉԵՎ 15 ՄԼՆ․ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐՈՎ ՈՒՆԵՑԱԾ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԺԱՄԿԵՏԻՑ ՇՈՒՏ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԴԵՊՔՈՒՄ ՀԱՄԱՄԱՍՆՈՐԵՆ ԿՆՎԱԶԵՑՎԻ/ԿՎԵՐԱԴԱՐՁՎԻ ՎԱՐԿԱՎՈՐՄԱՆ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԾԱԽՍԸ, ԱՅԴ ԹՎՈՒՄ՝ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԻ ՀԱՄԱՁԱՅՆ ՎՃԱՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐԸ: ՆՎԱԶԵՑՄԱՆ/ՎԵՐԱԴԱՐՁՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՉԵՆ ՊԵՏԱԿԱՆ (ՆՈՏԱՐԱԿԱՆ, ԳՐԱՎԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ԵՎ ԱՅԼՆ), ԳՐԱՎԻ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ, ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՀԱՅՏԻ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅԱՆ ՎՃԱՐՆԵՐԸ։ |
| *Անուիտետային վարկի մարման եղանակի դեպքում յուրաքանչյուր ամիս հաշվարկվում է հավասար չափի գումար, որը կազմված է վարկի մայր գումարից և տոկոսագումարներից, սակայն, սկզբնական շրջանում այդ նույն չափի գումարի մեջ ավելի մեծ է տոկոսագումարների մեծությունը, փոքր է մարվող մայր գումարը: Ժամանակի ընթացքում այս բաշխումը փոքրանում է, այսինքն` մայր գումարի մեծությունը ամսական մարման մեջ մեծանում է, իսկ տոկոսագումարների մեծությունը փոքրանում է, սակայն ամսական վճարումները մնում են անփոփոխ: | |
| **Դիֆերենցված վարկի մարման եղանակի դեպքում հաճախորդը վճարում է յուրաքանչյուր ամիս հավասարաչափ մայր գումար, սակայն, տոկոսավճարները անհավասարաչափ են, նվազում են՝ հաշվարկվելով վարկի մնացորդի նկատմամբ: Այս դեպքում վարկի սկզբում ընդհանուր վճարները գնալով նվազում են: Մարումները կատարվում են ամսական պարբերականությամբ։ | |
| ***Գրավի գնահատման և գրավադրման հետ կաված ծախսերը կատարվում են վարկառուի (գրավատուի) կողմից։ Ընկերությունը կարող է պահանջել նաև ապահովագրել գրավի առարկա հանդիսացող գույքը, որի հետ կապված ծախսերը իրականացվում է վարկառուի (գրավատուի) կողմից։ Գրավի գնահատման, նոտարական վավերացման, պետական գրանցման, ապահովագրման ծախսեի գնային միջակայք՝ | |
| Ծառայության անվանումը | Մատուցվող ծառայության գնային միջակայք |
| 1․ Շարժական գույքի գնահատում | 3,000-10,000 ՀՀ դրամ |
| 2․ Շարժական գույքի գրավի պայմանագրի նոտարական վավերացում | 11,000 ՀՀ դրամ |
| 3․ Շարժական գույքի ապահովագրություն | գույքի շուկայական արժեքի 2.5% |
| 4․ Շարժական գույքի պետական գրանցում | մինչև 5,000 ՀՀ դրամ |
| 5․ Շարժական գույքի գրավի պայմանագրի նոտարական վավերացում | առավելագույնը 15,000 ՀՀ դրամ |
| 6. Նոտարական փաթեթներում առկա հայտարարություն/համաձայնություն | ամուսնացած լինելու դեպքում՝ կնոջ/ամուսնու համաձայնություն՝ 8.000 ՀՀ դրամ |
| ամուսնացած չլինելու դեպքում՝ ամուսնացած չլինելու վերաբերյալ հայտարարություն` 1.500 ՀՀ դրամ | |
| «Գլաձոր ՈւՎԿ» ՓԲԸ-ի հետ համագործակցող անշարժ և շարժական գույքի գնահատման գործակալություններ |
| «Օլիվեր Գրուպ» ՍՊԸ |
| հասցե՝ ք. Երևան, Թումանյան 8 |
| հեռ. (010) 54-07-40, (091) 54-27-50, (094) 54-27-60 |
| էլ. փոստ info@olivergroup.am |
| «Ափթայմ» ՍՊԸ |
| հասցե՝ ք. Երևան, Նաիրի Զարյան 73/1 շենք, |
| «Մակկոնի» բիզնես կենտրոն 1-ին հարկ |
| հեռ. (060) 53-53-71, (098) 53-53-14 |
| էլ. փոստ info@uptimeiic.org |
| «Կոստ Կոնսալտ» ՍՊԸ |
| հասցե՝ ք. Երևան, Կենտրոն համայնք, Հանրապետության փողոց, 67 շենք, |
| Republic բիզնես կենտրոն 2-րդ հարկ |
| հեռ. (010) 54-48-82 |
| էլ. փոստ info@cost.am |
| «Գառդի» ՍՊԸ |
| հասցե՝ ք. Երևան, Բաղրամյան 7 թիվ 4 |
| հեռ. (091) 22-01-63 |
էլ. փոստ gardiltd@gmail.com «ԱրմԷքս» ՍՊԸ հասցե՝ ք. Երևան, Նար-Դոսի փող., 69-3 հեռ. (091) 40-23-40, (098) 40-23-40 էլ. փոստ armexarmenia@mail.ru |
- Հաճախորդը ներկայացրել է արժանահավատ և լիարժեք փաստաթղթեր,
- Հաճախորդն ունի դրական կամ չեզոք վարկային պատմություն,
- Հաճախորդն ունի կայուն եկամտի աղբյուր,
- Հաճախորդի կողմից ներկայացվող գրավի առարկան համապատասխանում է կազմակերպության կողմից ընդունելի չափանիշներին։
- Հաճախորդի կողմից չեն ներկայացվել վարկ ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը,
- ՀՀ ԿԲ Վարկային ռեգիստր և/կամ ԱՔՌԱ վարկային բյուրո հարցման արդյունքում պարզվել է, որ հաճախորդը (առկայության դեպքում նաև համավարկառուները, երաշխավորները, ինչպես նաև համատեղ բնակվող ընտանիքի անդամները) ունի բացասական վարկային պատմություն: Վարկային պատմությունը համարվում է բացասական, եթե հաճախորդը ունեցել է կամ ունի վարկային պարտավորություններ որոնք սպասարկվել են ուշացումներով կամ դասակարգվել են համաձայն ՀՀ կենտրոնական բանկի և ՀՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարության համատեղ հաստատած «ՀՀ տարածքում գործող բանկերի վարկերի ու դեբիտորական պարտքերի դասակարգման և հնարավոր կորուստների պահուստների ձևավորման» կարգի,
- Վարկունակության գնահատման արդյունքում պարզվել է, որ հաճախորդը վարկունակ չէ,
- Գրավ առաջարկվող գույքի գնահատման արդյունքում պարզվել է, որ այն որպես գրավ ընդունելի չէ կազմակերպության համար,
- Հաճախորդի կողմից տրմադրվել է ոչ արժանահավատ տեղեկատվություն,
- Վարկային հայտը հաստատվել է, սակայն, հաճախորդը հաստատմանը հաջորդող 15 օրերի ընթացքում չի ներկայացել կամ չի ներկայացրել անհրաժեշտ փաստաթղթերը,
- Վարկավորման գործընթացի արդյունքում հայտնի են դարձել հաճախորդի վերաբերյալ այնպիսի տեղեկություն, որը կասկածի տակ են դնում հաճախորդի վճարունակությունը:
- Ձեր ստացած վարկերը, դրանց քանակը և գումարը, յուրաքանչյուր վարկի տեսակը և ժամկետները,
- Վարկից բխող մարումների կատարումը (օրինակ՝ արդյո՞ք ժամանակին եք վճարել տոկոսներն ու մայր գումարի մարումները, թե ոչ),
- Ձեր կողմից այլ մարդկանց տրամադրված երաշխավորությունները, ժամկետանց վարկերի առկայությունը, ինչպես նաև դրանց համար սահմանված տույժ ու տուգանքները,
- Չվճարված կամ ուշացված կոմունալ վճարները,
- Վերջին վեց ամսում ձեր ստացած աշխատավարձի միջին չափը: Ի դեպ կարող եք արագ և անվճար հաշվարկել ձեր աշխատավարձի մաքուր մնացորդը կամ հակառակը:
- Ձեր էթնիկական պատկանելիությունը,
- Քաղաքական հայացքները և այլ միություններին անդամակցությանը,
- Նախասիրությունները, uոցիալական վիճակը, կրոնական հայացքները,
- Ձեր առողջությանը վերաբերող տվյալներ
| Սքոր գնահատականի հիմքում ընկած հիմնական գործոններ | Գործոնների ազդեցությունը սքոր գնահատականի վրա |
|---|---|
| Վարկերի սպասարկման որակ | Վարկային պարտավորությունների ուշացումներով կատարումը նվազեցնում է սքոր գնահատականը |
| Վարկային պատմության վաղեմություն | Երկար և դրական վարկային պատմությունը բարելավում է սքոր գնահատականը |
| Ծանրաբեռնվածություն (գործող վարկերի քանակ և մնացորդ) | Վարկային պարտավորություններով բարձր ծանրաբեռնվածությունը նվազեցնում է սքոր գնահատականը |
| Նոր վարկային դիմումների քանակ, հաճախականություն | Նոր վարկի տրամադրման համար հաճախակի կատարվող հարցումները նվազեցնում են սքոր գնահատականը |
| Աշխատանքային փորձ | Երկարամյա աշխատանքային փորձը բարելավում է սքոր գնահատականը |
| Եկամուտների մեծություն | Բարձր և կայուն եկամուտների առկայությունը բարելավում են սքոր գնահատականը |
| Վարկային հարցման նպատակ | Վարկային հարցման ենթանպատակ | Ազդեցությունը վարկային սքորի վրա |
|---|---|---|
| Նոր վարկային դիմում | Նվազեցնում է | |
| Երաշխավոր անձ | Նոր վարկային դիմում | Նվազեցնում է |
| Փոխկապակցված անձ | Չի ազդում | |
| Գործող վարկի մոնիտորինգ | Չի ազդում | |
| Երաշխավոր անձ | – Գործող վարկ – Գործող երաշխավորի մոնիտորինգ | Չի ազդում |
- բացառել ընթացիկ վարկերի գծով պարտավորությունների կատարման նույնիսկ մեկօրյա ուշացումները,
- լիովին մարել նախկինում գոյացած ժամկետանց վարկային վճարների ուշացումները,
- խուսափել ապագայում անվստահելի անձանց համար երաշխավոր դառնալուց:
- թեթևացնել վարկային բեռը՝ մարելով գործող վարկերը մասամբ կամ ամբողջությամբ,
- մարումները կատարել սահմանված գրաֆիկին համապատասխան՝ բացառելով ուշացումները և ցուցաբերելով ճշտապահ վարքագիծ,
- նվազեցնել տրված երաշխավորությունները՝ կրճատելով դրանց քանակը, գումարը, ինչպես նաև առկայության դեպքում ապահովելով այս մասով ժամկետանց պարտավորությունների լրիվ մարումը։
Մանրամասների համար՝ www.abcfinance.am, www.abcfinance.am, www.acra.am, www.acra.am
ՍԽԱԼ ԿԱՄ ԹԵՐԻ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆԸ ՓՈՓՈԽԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ԿԱՏԱՐՎՈՂ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Եթե հաճախորդի վարկային պատմության մեջ առկա են սխալ կամ թերի տվյալներ, ապա պարզաբանման և ուղղման նպատակով վերջինս՝ համաձայն «Վարկային տեղեկատվության շրջանառության և վարկային բյուրոների գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի դրույթների, կարող է այդ մասին տեղեկացնել վարկային բյուրոյին («ԱՔՌԱ Քրեդիտ Ռեփորթինգ» ՓԲԸ-ին) կամ ուղղակիորեն դիմել տեղեկատվություն տրամադրող ֆինանսական կազմակերպություններին: Տեղեկացումը կարող է իրականացվել համապատասխան գրավոր դիմում վարկային բյուրոյին ներկայացնելու միջոցով կամ էլեկտրոնային եղանակով՝ առցանց ռեժիմում «Իմ ԱՔՌԱ» անձնական գրասենյակից:
Վարկային բյուրոյի կողմից տրամադրված վարկային զեկույցների վերաբերյալ հաճախորդների բողոքների ընդունման և քննարկման գործընթացը սահմանվում է «ԱՔՌԱ Քրեդիտ Ռեփորթինգ» ՓԲԸ-ի «Վեճերի լուծման ընթացակարգ»-ով:
| ՏԵՂԵԿԱՏՎԱԿԱՆ ԱՄՓՈՓԱԳՐԵՐԻՑ ՏԱՐԲԵՐՎՈՂ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐՈՎ ՎԱՐԿԵՐԸ ՏՐԱՄԱԴՐՎՈՒՄ ԵՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՈՐՈՇՄԱՄԲ |

| Сумма кредита | 500,000–30,000,000 драмов РА |
| Ежемесячная плата за обслуживание (рассчитывается от фактического остатка кредита) | До 10 млн драмов РА: 0.04% в месяц,
Свыше 10 млн драмов РА: 0.02% в месяц
|
| Порядок расчета процентов | По годовой номинальной процентной ставке — на остаток кредита |
| Способ предоставления кредита | Единовременно или поэтапно, безналичным путем |
| Способ погашения кредита | Ежемесячные равные платежи по основному долгу и процентам (аннуитет)* |
| Другие расходы заемщика | Расходы на оценку, переоценку залога, нотариальные, государственные регистрационные и оформление, страховые и связанные с ними расходы** |
| Обеспечение кредита | Залог приобретаемого автотранспортного средства, залог иного движимого или недвижимого имущества, гарантия, поручительство, а также иные способы, предусмотренные Гражданским кодексом РА |
| Максимальное соотношение кредит/залог | До 80% от рыночной стоимости залога |
| Штраф за досрочное погашение кредита | Не применяется |
| Принятие решения о предоставлении кредита и уведомление клиента | После представления всех документов, запрошенных Организацией, принятие решения занимает максимум 3 рабочих дня; клиент уведомляется в течение 1 дня |
| Срок предоставления кредита | Кредит предоставляется в течение 1 рабочего дня после получения свидетельства о праве регистрации залога из соответствующих государственных органов |
| Срок действия утвержденной кредитной заявки | Максимум 15 рабочих дней в зависимости от предлагаемого вида залога |
| Место оформления кредита | Головной офис ЗАО «Гладзор УВК», адрес: г. Ереван, ул. Чаренца 1б, N 42 |
| Неустойка, рассчитываемая по просроченной сумме кредита | Расчет номинальной процентной ставки не прекращается, и одновременно на остаток просроченного кредита начисляется неустойка в размере 0.06% в день |
| Неустойка, рассчитываемая по просроченным процентам | На сумму просроченных процентов начисляется неустойка в размере 0.07% в день |
| Факторы положительного решения о предоставлении кредита | - Достоверные и полные документы
| Факторы отказа в кредитной заявке | - Клиент не представил документы, необходимые для получения кредита
| Способы оплаты кредита | Наличными — непосредственно в кассе ЗАО «Гладзор УВК» (адрес: г. Ереван, ул. Чаренца 1б, N 42);
| Дополнительные услуги | - За продление кредитного договора взимается тариф в размере 20,000 драмов РА
| Условия предоставления выписок | ЗАО «Гладзор УВК» 16-го числа каждого месяца бесплатно посредством электронной связи (e-mail) предоставляет потребителям письменную информацию об обязательствах потребителя, вытекающих из договора кредитования, а также об основаниях их возникновения и погашениях в соответствии с Положением 8/05 ЦБ РА. Выписки и их дубликаты предоставляются бесплатно по требованию потребителей. |
- УВЕДОМЛЯЕМ, ЧТО ДАННЫЙ ВИД КРЕДИТА ИМЕЕТ ВЫСОКУЮ ГОДОВУЮ ФАКТИЧЕСКУЮ ПРОЦЕНТНУЮ СТАВКУ. ПОЭТОМУ ПРЕДВАРИТЕЛЬНО ИЗУЧИТЕ ДРУГИЕ АНАЛОГИЧНЫЕ УСЛУГИ НА РЫНКЕ И ОЦЕНИТЕ СВОИ ВОЗМОЖНОСТИ ПО ПОГАШЕНИЮ КРЕДИТА.
- ПРОЦЕНТЫ ПО КРЕДИТУ РАССЧИТЫВАЮТСЯ НА ОСНОВЕ НОМИНАЛЬНОЙ ПРОЦЕНТНОЙ СТАВКИ, А ГОДОВАЯ ФАКТИЧЕСКАЯ ПРОЦЕНТНАЯ СТАВКА ПОКАЗЫВАЕТ, ВО СКОЛЬКО ОБОЙДЕТСЯ КРЕДИТ ДЛЯ ВАС В СЛУЧАЕ ВЫПОЛНЕНИЯ ПРОЦЕНТНЫХ И ИНЫХ ПЛАТЕЖЕЙ В УСТАНОВЛЕННЫЕ СРОКИ И РАЗМЕРАХ. ПОРЯДОК РАССЧЕТА ГОДОВОЙ ФАКТИЧЕСКОЙ ПРОЦЕНТНОЙ СТАВКИ ВЫ МОЖЕТЕ НАЙТИ В ЗАКОНЕ «О ПОТРЕБИТЕЛЬСКОМ КРЕДИТОВАНИИ» В РАЗДЕЛЕ «ПРАВОВЫЕ АКТЫ» НА САЙТЕ ЗАО «ГЛАДЗОР УВК».
- «ВАШ ФИНАНСОВЫЙ ИНФОРМАТОР» — ЭТО ЭЛЕКТРОННАЯ СИСТЕМА, ОБЛЕГЧАЮЩАЯ ПОИСК, СРАВНЕНИЕ И ВЫБОР НАИБОЛЕЕ ЭФФЕКТИВНОГО ДЛЯ ВАС ВАРИАНТА УСЛУГ, ПРЕДЛАГАЕМЫХ ФИЗИЧЕСКИМ ЛИЦАМ: www.fininfo.am.
- ВАШЕ ИМУЩЕСТВО МОЖЕТ БЫТЬ КОНФИСКОВАНО (ОБРАЩЕНО В ВЗЫСКАНИЕ), ЕСЛИ ВЫ СВОЕВРЕМЕННО НЕ ВЫПОЛНИТЕ ПОГАШЕНИЕ ПРОЦЕНТОВ И СУММЫ КРЕДИТА. В СЛУЧАЕ НЕСВОЕВРЕМЕННОЙ ОПЛАТЫ ПРОЦЕНТОВ И СУММЫ КРЕДИТА С ВАШЕЙ СТОРОНЫ, ИНФОРМАЦИЯ О ВАС БУДЕТ ЗАРЕГИСТРИРОВАНА В КРЕДИТНОМ РЕГИСТРЕ.
- ЕСЛИ СУММА, ПОЛУЧЕННАЯ ОТ РЕАЛИЗАЦИИ ПРЕДМЕТА ЗАЛОГА, НЕ ПОКРЫВАЕТ ДОЛГ ЗАЕМЩИКА, ОСТАВШАЯСЯ СУММА МОЖЕТ БЫТЬ ПОГАШЕНА ЗА СЧЕТ ОБРАЩЕНИЯ ВЗЫСКАНИЯ И РЕАЛИЗАЦИИ ДРУГОГО ИМУЩЕСТВА ЗАЕМЩИКА.
- В СЛУЧАЕ НЕИСПОЛНЕНИЯ ИЛИ НЕНАДЛЕЖАЩЕГО ИСПОЛНЕНИЯ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА С ВАШЕЙ СТОРОНЫ КРЕДИТОР В ТЕЧЕНИЕ ДО 3 РАБОЧИХ ДНЕЙ НАПРАВЛЯЕТ ЭТИ ДАННЫЕ В КРЕДИТНОЕ БЮРО, ГДЕ ФОРМИРУЕТСЯ ВАША КРЕДИТНАЯ ИСТОРИЯ. ВЫ ИМЕЕТЕ ПРАВО БЕСПЛАТНО ПОЛУЧИТЬ СВОЮ КРЕДИТНУЮ ИСТОРИЮ ИЗ КРЕДИТНОГО БЮРО ОДИН РАЗ В ГОД. ПЛОХАЯ КРЕДИТНАЯ ИСТОРИЯ МОЖЕТ ПОМЕШАТЬ ВАМ ПРИ ПОЛУЧЕНИИ КРЕДИТА В БУДУЩЕМ.
- ВЫ ИМЕЕТЕ ПРАВО ОБЩАТЬСЯ С ФИНАНСОВОЙ ОРГАНИЗАЦИЕЙ ПРЕДПОЧТИТЕЛЬНЫМ ДЛЯ ВАС СПОСОБОМ — ПОЧТОВОЙ СВЯЗЬЮ ИЛИ ЭЛЕКТРОННЫМ СПОСОБОМ. ПОЛУЧЕНИЕ ИНФОРМАЦИИ ЭЛЕКТРОННЫМ СПОСОБОМ ЯВЛЯЕТСЯ НАИБОЛЕЕ УДОБНЫМ: ОНО ДОСТУПНО В РЕЖИМЕ 24/7, ИСКЛЮЧАЕТ РИСКИ УТРАТЫ БУМАЖНОЙ ИНФОРМАЦИИ И ОБЕСПЕЧИВАЕТ КОНФИДЕНЦИАЛЬНОСТЬ.
- ФИНАНСОВАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ В ЦЕЛЯХ НАДЛЕЖАЩЕГО ИЗУЧЕНИЯ КЛИЕНТА, УСТАНОВЛЕННОГО ЗАКОНОМ РА «О ПРОТИВОДЕЙСТВИИ ОТМЫВАНИЮ ДЕНЕГ И ФИНАНСИРОВАНИЮ ТЕРРОРИЗМА», МОЖЕТ ПОТРЕБОВАТЬ ОТ ПОТРЕБИТЕЛЯ ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ ДОКУМЕНТЫ ИЛИ ИНУЮ ИНФОРМАЦИЮ НА ОСНОВЕ ПРИНЦИПА «ЗНАЙ СВОЕГО КЛИЕНТА» («KNOW YOUR CUSTOMER»), А ТАКЖЕ ЗАДАВАТЬ ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ ВОПРОСЫ ПОТРЕБИТЕЛЮ В ХОДЕ УСТНОГО ОБЩЕНИЯ (ПРИ НАЛИЧИИ ТАКОВОГО ТРЕБОВАНИЯ).
- ВЫ ИМЕЕТЕ ПРАВО (ДО 15 МЛН ДРАМОВ РА) БЕЗ ОБЪЯСНЕНИЯ КАКИХ-ЛИБО ПРИЧИН В ОДНОСТОРОННЕМ ПОРЯДКЕ РАСТОРГНУТЬ ДОГОРОР КРЕДИТОВАНИЯ В ТЕЧЕНИЕ 7 РАБОЧИХ ДНЕЙ, СЛЕДУЮЩИХ ЗА ЕГО ЗАКЛЮЧЕНИЕМ, ЕСЛИ ДОГОВОРОМ КРЕДИТОВАНИЯ НЕ ПРЕДУСМОТРЕН БОЛЕЕ ДЛИТЕЛЬНЫЙ СРОК (ВРЕМЯ НА РАЗМЫШЛЕНИЕ). В ЭТОМ СЛУЧАЕ ПОТРЕБИТЕЛЬ ОБЯЗАН УПЛАТИТЬ КРЕДИТОРУ ПРОЦЕНТЫ ЗА ПОЛЬЗОВАНИЕ СУММОЙ КРЕДИТА, РАССЧИТАННЫЕ В СООТВЕТСТВИИ С ГОДОВОЙ ФАКТИЧЕСКОЙ ПРОЦЕНТНОЙ СТАВКОЙ, ПРЕДУСМОТРЕННОЙ ДОГОВОРОМ КРЕДИТОВАНИЯ. НИКАКОЕ ДРУГОЕ ВОЗМЕЩЕНИЕ, СВЯЗАННОЕ С РАСТОРЖЕНИЕМ ДОГОВОРА КРЕДИТОВАНИЯ, НЕ МОЖЕТ БЫТЬ ПОТРЕБОВАНО ОТ ПОТРЕБИТЕЛЯ.
- ДОГОРОР ЗАЛОГА НЕДВИЖИМОГО ИМУЩЕСТВА ПОДЛЕЖИТ ОБЯЗАТЕЛЬНОМУ НОТАРИАЛЬНОМУ УДОСТОВЕРЕНИЮ.
- ПОТРЕБИТЕЛЬСКИЙ КРЕДИТ МОЖЕТ БЫТЬ ДОСРОЧНО ПОГАШЕН В ЛЮБОЕ ВРЕМЯ, ПРИ ЭТОМ ШТРАФЫ И ИНЫЕ ПЛАТЕЖИ НЕ ВЗИМАЮТСЯ.
КРЕДИТОР ОБЯЗАН ДО ЗАКЛЮЧЕНИЯ ДОГОВОРА СООБЩИТЬ, ЧТО ЕСЛИ ЗАЕМЩИК НЕ ИСПОЛНИТ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА, ТО ПОРУЧИТЕЛЬ БУДЕТ ПЛАТИТЬ ВМЕСТО НЕГО, КРЕДИТНАЯ ИСТОРИЯ ПОРУЧИТЕЛЯ УХУДШИТСЯ И ПОСЛЕДНИЙ ЛИШИТСЯ СВОЕГО ИМУЩЕСТВА; ПРЕДОСТАВИТЬ КОПИИ КРЕДИТНОГО ДОГОВОРА, ДОГОВОРА ПОРУЧИТЕЛЬСТВА И ГРАФИКА ПОГАШЕНИЯ; ОСУЩЕСТВЛЯТЬ СВЯЗЬ СПОСОБОМ, ВЫБРАННЫМ ПОРУЧИТЕЛЕМ; ЗА 7 ДНЕЙ УВЕДОМИТЬ ОБ ИЗМЕНЕНИИ УСЛОВИЙ ДОГОВОРА; КАК МИНИМУМ ЗА 1 ДЕНЬ НАПОМНИТЬ О СУЩЕСТВУЮЩЕМ ОБЯЗАТЕЛЬСТВЕ; В СЛУЧАЕ ЗАДЕРЖКИ ПОГАШЕНИЯ КРЕДИТА — САМОЕ ПОЗДНЕЕ ЧЕРЕЗ ОДИН ДЕНЬ УВЕДОМИТЬ ОБ ЭТОМ ПОРУЧИТЕЛЯ.
| Наименование услуги | Ценовой диапазон предоставляемой услуги |
|---|---|
| 1. Оценка недвижимости | минимум 15,000 драмов РА |
| 2. Единая справка на недвижимость | от 10,000 драмов РА |
| 3. Нотариальное удостоверение договора залога недвижимости | 15,000–40,000 драмов РА |
| 4. Государственная регистрация залога ипотеки (недвижимости) | до 45,000 драмов РА |
| 5. Заявление/согласие в нотариальных пакетах | в случае состояния в браке: согласие жены/мужа — 8,000 драмов РА;
| 6. Оценка движимого имущества | 3,000–10,000 драмов РА |
| 7. Нотариальное удостоверение договора залога движимого имущества | максимум 15,000 драмов РА |
| 8. Страхование движимого имущества | 2.5% от рыночной стоимости имущества |
| 9. Государственная регистрация движимого имущества | до 5,000 драмов РА |
- ООО «Оливер Груп»: г. Ереван, ул. Туманяна 8, тел. (010) 54-07-40, (091) 54-27-50, (094) 54-27-60, эл. почта info@olivergroup.am
- ООО «Аптайм»: г. Ереван, ул. Наири Заряна 73/1, Бизнес-центр «Маккони», 1-й этаж, тел. (060) 53-53-71, (098) 53-53-14, эл. почта info@uptimellc.org
- ООО «Кост Консалт»: г. Ереван, община Кентрон, ул. Республиканская 67, Бизнес-центр Republic, 2-й этаж, тел. (010) 54-48-82, эл. почта info@cost.am
- ООО «Гарди»: г. Ереван, пр. Баграмяна 7, кв. 4, тел. (091) 22-01-63, эл. почта gardiltd@gmail.com
ООО «АрмЭкс»: г. Ереван, ул. Нар-Доса 69-3, тел. (091) 40-23-40, (098) 40-23-40, эл. почта armexarmenia@mail.ru
- Клиент представил достоверные и полные документы,
- Клиент имеет положительную или нейтральную кредитную историю,
- Клиент имеет источник стабильного дохода,
- Представляемый клиентом предмет залога соответствует критериям, приемлемым для организации.
- Клиент не представил документы, необходимые для получения кредита,
- В результате запроса в Кредитный регистр ЦБ РА и/или кредитное бюро ACRA выяснилось, что клиент (а также созаемщики, поручители и совместно проживающие члены семьи, при наличии) имеет отрицательную кредитную историю. Кредитная история считается отрицательной, если клиент имел или имеет кредитные обязательства, которые обслуживались с задержками или были классифицированы согласно порядку «Классификации кредитов и дебиторских задолженностей и формирования резервов под возможные потери банков, действующих на территории РА», утвержденному совместно ЦБ РА и Министерством финансов и экономики РА,
- В результате оценки кредитоспособности выяснилось, что клиент некредитоспособен,
- В результате оценки предлагаемого в залог имущества выяснилось, что оно неприемлемо для организации в качестве залога,
- Клиентом предоставлена недостоверная информация,
- Кредитная заявка была утверждена, однако клиент не явился или не представил необходимые документы в течение 15 дней после утверждения,
В процессе кредитования стали известны сведения о клиенте, ставящие под сомнение его платежеспособность.
- Положительная кредитная история и высокий кредитный скоринг повышают вероятность одобрения кредитной заявки и могут способствовать предоставлению кредита на более благоприятных условиях (более низкая процентная ставка, больший лимит, менее строгие требования к залогу и т.д.).
Отрицательная кредитная история или низкий скоринг увеличивают риск отказа в предоставлении кредита или могут привести к предложению более строгих условий (более высокая процентная ставка, меньшая сумма, требование дополнительного обеспечения/поручительства).
| ФАКТОР | ОПИСАНИЕ / ВЛИЯНИЕ |
| План и дисциплина погашений | Наличие задержек платежей снижает скоринговый балл. Регулярные и своевременные погашения улучшают балл. |
| Срок давности кредитной истории | Длительная и положительная кредитная история улучшает скоринговый балл. |
| Нагрузка (количество и остаток действующих кредитов) | Высокая нагрузка по кредитным обязательствам снижает скоринговый балл. |
| Количество и частота новых кредитных обращений | Частые запросы на предоставление нового кредита снижают скоринговый балл. |